21 Ocak 2016 Perşembe

Phattie: Güneş Sistemi'nin 9. gezegen adayı


California Teknoloji Enstitüsü’ndeki gökbilimciler Güneş Sistemi dışında Dünya’nın 10 katı büyüklüğünde yeni bir gezegenin varlığına dair çok güçlü veriler elde etti. Gözlemsel kanıtlara henüz ulaşılamadı ancak matematiksel veriler X Gezegeni’nin -çekim denklemlerine göre- orada olması gerektiğini söylüyor.

Popular Science’ın haberine göre gözlemler çoktan başladı. Hawaii’deki Mauna Kea yanardağının tepesinde bulunan dünyanın en güçlü teleskobuyla uzaydaki her hareket takip ediliyor.

15 yıl bekleyebiliriz

Bilim insanları, eldeki güçlü kanıtlara rağmen gezegenin bulunmasının beş ila 15 yıl arası sürebileceğini belirtiyor. Ancak beklemeye değer. Çünkü gözlemsel kanıtlar da elde edildiğinde tam 150 yıl aradan sonra ilk kez Güneş Sistemi’nde bir gezegen keşfedilmiş olacak.

Araştırmanın, 10 yıl önce Plüton’un ‘cüce gezegen’ sınıfına sokulmasıyla sonuçlanan keşifleriyle ün kazanan gökbilimci Mike Brown’un liderliğinde yürütüldüğü belirtildi. Brown, antik dönemlerden günümüze değin Güneş Sistemi’nde iki gerçek gezegenin keşfedildiğini hatırlatarak, 9’uncu gezegenin bu bağlamda 3’üncüsü olacağını söyledi.

Dokuzuncu gezegen adayına geçici olarak ‘Phattie’ ismi verildi.

Hesaplamalara göre Dokuzuncu Gezegen dünyanın 10 katı kütleye sahip. Güneşin etrafındaki turunu da Güneş‘e en uzak noktadan geçen Neptün’e göre 20 kat daha geniş bir yörüngede tamamlıyor. bir tur için tahmini süre ise en az 10 bin yıl.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder