18 Haziran 2012 Pazartesi

ABD'nin gizli görevli uzay aracı X-37B dünyaya döndü.


ABD Hava Kuvvetleri’nin 15 ay önce çok gizli bir görev için uzaya yolladığı X-37B uzay aracı, 469 gün sonra Dünya’ya döndü. 


Yörünge Test Aracı-2 (OTV-2) olarak da adlandırılan insansız hava aracı, hala detayları hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmayan görevini tamamlayarak bugün California eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ne TSİ 14.48’de iniş yaptı. 


Uzay aracının başarılı inişi, üssün internet sitesinden duyuruldu. Vandenberg üssünde görevli olan Albay Nina Armagno, “Vandenberg ekibi bu iniş için bir yıl boyunca hazırlık yaptı ev artık çalışmalarımızın meyvelerini topluyoruz” dedi. 225 gün uzayda kalan kardeş uzay aracı OTV-1’in aksine uzayda iki katı süre harcayan OTV-2’nin, bu süre içinde “yörünge testleri” gerçekleştirdiği belirtildi. 


8.8 metre uzunluğunda ve 4.5 metre genişliğinde olan X-37B, 5 Mart 2011’de dokuz ay sürecek bir görev için uzaya gönderilmişti. Uzay aracının görevi altı ay daha uzarken, ABD’li yetkililer uzay aracının “çok büyük bir başarı elde ettiğini” belirtti. 


X37-B program müdürü Üsteğmen Tom McIntyre, “Uzay mekiği programının sona ermesiyle, X-37B OTV projesi uzay teknoloji gelişimine çok farklı bir boyut kazandırdı... Artık diğer programların ortaya koyduğu risk faktörleri söz konusu olmadan yeni teknolojiler test edebileceğiz” dedi. 


GÖREVİ HALA BÜYÜK BİR SIR 


Boeing’in “Phantom Works” bölümü tarafından inşa edilen uzay aracının, 15 ay boyunca Dünya’nın yörüngesinde gezinerek ne tür bir görev gerçekleştirdiği hala büyük bir sır. X-37B’nin görevi kadar, taşıdığı yük hakkında da en ufak bir bilgi açıklanmış değil. 


X-37B hakkındaki büyük gizlilik, hem ABD hem de yabancı yetkililerin uzay aracı hakkında birçok teori üretmesine neden oldu. Birçok uzman, kendi başına atmosfere girerek iniş yapabilen uzay aracının uydu katili olan bir çeşit silah olabileceğini öne sürmüş, diğerleri de yörüngede casusluk yapan bir uydu olduğunu savunmuştu. ABD Hava Kuvvetleri ise bu tür iddiaları sürekli reddetti. 


Hava Kuvvetleri’nin uzay programları müsteşar yardımcısı Richard McKinney, OTV-1’in Aralık 2010’da Dünya’ya inmesinden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, “OTV-1, uzayda deneyler gerçekleştirmek ve teknolojileri test etmek için kullanılan bir araç. Bu konuda başka bilgiler okuyanlara diyebileceğim şey, OTV-1’in eknolojilerimizi test edebileceğimiz bir araç olduğu” ifadesini kullanmıştı. 5 ton ağırlığındaki X-37B’nin yük taşıma alanı, bir kamyonetin arkası kadar genişliğe sahip. Güneş enerjisinin yanı sıra lityum-iyon batarya ile gücünü karşılayan X-37B, bu sayede çok uzun süren görevler gerçekleştirebiliyor. 


UZAY GÖREVLERİNDE KULLANILABİLİR 


Boeing yetkilileri, Temmuz 2011’de uzaya kargo ve astronot taşımak için kullanılan mekiklerin emekliye ayrılmasının ardından, X-37B’nin ileride uzay mekiklerinin yerini alabileceğini öne sürdü. X-37B’den yüzde 65-80 oranında daha büyük olması tasarlanan X-37C, bir gün uzaya altı astronot taşımak için kullanılabilir. İlk olarak NASA projesi olarak hayata geçirilen X-37B, projenin kaynakları kesilince 2004’te Savunma Bakanlığı’na, 2006’da ise Hava Kuvvetleri’ne devredildi. Vanderberg yetkilileri, bir sonraki X-37B görevinin bu yıl içinde, büyük olasılıkla sonbaharda başlayacağını ve ilk X-37B aracının, yani OTV-1’in ikinci defa uzaya gönderileceğini belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder