14 Aralık 2012 Cuma

En eski galaksinin yaşı 13.3 milyar yıl olarak hesaplandı.


Hubble uzay teleskobu bilim adamlarına, evrenin en eski galaksilerini bile gözlemlemelerine izin veriyor.

California Teknoloji Üniversitesi'nden Richard Ellis‘in yönetimindeki astronom ekibi tarafından yapılan son gözlemlerde, 13.2 milyar yaşında olduğu sanılan en eski galaksinin bundan daha yaşlı olduğu tespit edildi. Farklı ölçüm teknikleri kullanan bilim insanları söz konusu galaksinin yaşını 13.3 milyar olarak belirledi.

Öte yandan NASA bilim insanları, daha önce bilinmeyen yedi eski galaksinin daha tespit edildiğini duyurdu. Bu galaksilerin, evrenin yaşının şu ankinin yüzde 4'ü civarında olduğu dönemlere uzandığı belirtildi.

Harvard Üniversitesi astronomi bölüm başkanı Abraham Loeb, “Bu galaksilere bakmak, Büyük Patlama sonrası evrenimiz yani kökenimiz hakkında pek çok şey öğrenmemize izin veriyor“ dedi. Loeb, örneğin o dönem galaksilerin yoğunluğunun bugünkünden bin kat daha fazla olduğunu bulduklarını söyledi. Loeb, “Bu resimler, bir bebeğin ilk ultrasonu gibi. Evrendeki en eski arkeoloji ürünleri“ ifadelerini kullandı. Yeni bulunan galaksilerin ilk yıldızların ve galaksilerin oluşumunu anlamada yardımcı olması bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder