14 Aralık 2013 Cumartesi

İran uzaya ikinci kez maymun gönderdi.


İran, içinde maymun bulunan ikinci araştırma uydusunun uzaya gönderildiğini açıkladı.

İran Devlet Televizyonu'nun yayınladığı haberde, yeryüzünden 120 kilometre yüksekliğe çıkan uydunun 15 dakika içerisinde dünyaya başarıyla geri döndüğü, "Fargam" adlı maymunun da sağ olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada araştırmanın hedefinin, ses, görüntü ve numune gaz bileşenlerini kaydederek kapsül içerisinde meydana gelen biyolojik değişikliklerle, maymuna bağlanan EKG ile canlının yaşamsal bulgularını saptamak olduğuna işaret edildi.

Araştırmacıların elde ettikleri bilgilerin uzay biyolojisi, fizyoloji, uzay ve biyomedikal mühendislikleri gibi birçok uzay teknolojisi alanındaki araştırmalarda kullanılacağı ifade edildi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de, elde ettikleri başarıdan ötürü İranlı uzay araştırmacılarını kutladığı hükümetin resmi sitesinde yayınlandı.

MAYMUN İÇİN YENİ ÖNLEMLER

İranlı araştırmacılar, bu başarıyı uzaya insan göndermeye bir adım daha yaklaşılması olarak değerlendiriyor. İran, 28 Ocak 2013'te içinde canlı taşıyan "Öncü" isimli ilk araştırma uydusunu uzaya göndermişti. Araştırmacılar, ‘Öncü’den farklı olarak yeni uyduda, fırlatma rampasında daha düşük ivme ve türbülans sağlayan sıvı yakıt kullanarak kapsül içindeki canlının daha az zarar görmesini hedeflediklerini belirtti.

İran, "Omid" (Ümit) adındaki ilk yerli füzesini 2009 yılında Uzay’a göndermişti. Tahran, ilk astronotunu 2020 yılında uzaya göndermeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder