7 Ekim 2015 Çarşamba

Curiosity'den yeni Mars panoraması


NASA, Mars'ta üç yılını geride bırakan keşif aracı Curiosity'nin yeni gözlem bölgesine ait manzara fotoğrafını yayımladı. Dağ ve tümseklerden oluşan arazi 5,5 kilometre yüksekliğindeki Sharp Dağı'nın eteklerinde yer alıyor.

Eylül 2014'ten bu yana Sharp Dağı'nın çevresinde gözlem ve sondaj yapan Curiosity, yavaş yavaş görüntülediği bölgeye doğru hareket ediyor. Sharp Dağı'nın eteklerinde yatan bölgelerin, Mars'ın milyarlarca yıl öncesine uzanan katmanlar içerdiği düşünülüyor. Bu bölgelerde toplanacak numunelerin Curiosity tarafından incelenmesiyle Mars'ın geride kalan milyonlarca yılda gösterdiği değişimin izlerine ulaşılması hedefleniyor.En yeni manzara fotoğrafını yorumlayan NASA Jet İtiş Gücü Laboratuvarı'ndan (JPL) Ashwin Vasavada, "Curiosity'nin bir gün alçak tepelerde geziniyor olacağını düşünmek heyecan verici. Dünya'ya bir kartpostal göndermeden yola devam edemedik" ifadesini kullandı.

Curiosity'nin bulunduğu noktadan 3,2 kilometre mesafede bulunan bölgenin, demir oksit minerali hermatit zengini olduğu belirtildi. Yamaçların arkasında kil mineralleri bol olan tepeler, onların arkasında ise sülfat zengini tepeler yer aldığı ifade edildi. NASA açıklamasında, "Sharp Dağı'nın bu tabakalarında var olan farklı mineroloji, milyarlarca yıl önce suyla etkileşimde bulunduklarına bir delil oluşturuyor" denildi.

Mars'ın geçmişine ait sırları ortaya çıkarması ümit edilen Curiosity, şu an Stimson Birimi adı verilen kumtaşı ağırlıklı bir bölgede yer alıyor. Curiosity, harekete geçmeden önceki son montajını 29 Eylül'de, Big Sky adı verilen bir kayayı delerek gerçekleştirdi.

2,5 milyar dolarlık bir projenin ürünü olan Curiosity, Mars'ın 154 kilometre genişliğindeki Gale Krateri'ne Ağustos 2012'de iniş yapmıştı.

1 yorum:

  1. cruiosity aracıyla canlı bağlantı kurulabiliyo mu yoksa sadece çekilen fotoğraflarla mı iletişime geçiliyo? canlı bir yayınla curiosityi mars semalarında dolaşırken izlemek isterdim :)

    YanıtlaSil