29 Mayıs 2014 Perşembe

Atmosferdeki karbondioksit oranında korkutucu artış


Dünya Meteoroloji Ajansı verilerine göre, atmosferdeki karbondioksit oranı geçtiğimiz ay tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Dünya genelindeki 12 ayrı istasyondan gelen veriler, Kuzey Yarımküre'de milyonda 400 ppm seviyesine çıkıldığını gösteriyor. Bilimadamlarına göre dünya bu oranı insanların henüz yaşamadığı 15 milyon yıl önce de gördü. 

Dünya Meteoroloji Ajansı'nın verilerine göre, atmosferdeki karbondioksit oranı endişe verici bir eşiği geçti. Livescience'da yer alan habere göre, Kuzey Yarımküre'deki tüm izleme istasyonlarından gelen veriler, insanlık tarihinde kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşarak, milyonda 400 ppm oldu. 


Dünyanın en uzun süreli çalışan CO2 izleme sitesi Mauna Loa Rasathanesi, Nisan için ortalama CO2 konsantrasyonu 400 ppm üzerinde olduğunu gösterdi. 12 ayrı istasyonlarından gelen veriler de ay boyunca 400 ppm'in aşıldığını gösteriyor. Karbondioksit artışının en büyük nedeni, sanayi yatırımları ve insanoğlunun faaliyetleri. Sanayi Devrimi sırasında bu oran 278 ppm'di.

Bilimadamları, atmosferdeki bu kadar yüksek orandaki karbondioksidin 15 milyon 800 bin yıl önce, henüz insanların Dünya'da yaşamadığı bir dönemde görüldüğünü söylüyor. Yani, insanlar bu kadar yüksek oranda karbondioksit olan bir Dünya'da hiç yaşamamışlardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder