13 Ağustos 2015 Perşembe

32 gezegene oylama ile isim verilecek.


Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), 32 dış gezegenin adının belirlenmesi için küresel oylama başlattı. Ekim ayına kadar sürecek oylamanın sonuçları Kasım ayında açıklanacak.

IAU tarafından başlatılan 'NameExoWorlds' oylamasında, dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları 32 dış gezegene isim verecek. NameExoWorlds projesi kapsamında 260 yıldız sisteminde isim verilecek 305 gezegen bulunuyor. Ocak ayında söz konusu yıldız sistemlerinden 20 tanesinin isimlerinin küresel oylama sonucunda belirlenmesi kararlaştırıldı.


32 gezegen içeren yıldız sistemlerinin listesi ve oylamaya nasıl katılınacağı NameExoWorlds web sitesinde sunuldu.

PC ve mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek oylama için kayıt yaptırmak gerekmiyor. Sunulan listede gezegenler için oy kullandıktan sonra oyu değiştirme şansı da bulunmuyor. Aynı cihaz üzerinden birden fazla oy kullanılması için bir form doldurulması gerekiyor.

İsim verilecek gezegenler arasında, astronominin en ünlü bazı keşifleri de yer alıyor. 51 Pegasi, 1995 yılında Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde bulunan ilk gezegen olurken, 2004'te keşfedilen 55 Cancri yıldız sistemi süper-Dünya 55 Cancri e'yi içeriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder