22 Mart 2012 Perşembe

Uzay turizmi milyarlarca dolarlık hacme ulaşacak.


ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), uzay turizminin önümüzdeki 10 yıl içinde milyar dolarlık bir endüstriye dönüşeceğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, FAA Ticari Uzay Taşımacılığı Dairesi Başkan Yardımcısı George Nield, önceki gün Temsilciler Meclisi Uzay ve Havacılık Komitesi’ne verdiği brifingde, “Piyasa araştırmaları, uzay seyahatlerinin, önümüzdeki 10 yıl içinde milyar dolarlık bir endüstri haline geleceğini gösterdi” dedi.

Nield, uzay seyahatinin yeni ve büyümekte olan bir sektör olduğuna dikkat çekerek, “Son 25 yıla bakarsanız, uzaya gönderilen araçların neredeyse tamamının amacı aynıydı: Atmosfere bir uydu yerleştirmek. Ancak bugün sektörün farklı bir kısmında da büyüme olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Bield, sektördeki patlamanın bu yıl içinde başlamasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

EN GEÇ 2014’TE YOLA ÇIKACAKLAR

Yolcuları atmosferin ötesine taşıyacak roket uçakları ve uzay gemileri şu an üretim ve deneme aşamasında. Şirketler ticari uçuşların 2013 ya da 2014 yıllarında başlamasını hedefliyor. NASA, şimdiye kadar iki özel şirketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’ma kargo taşınması için kiraladı. Bu şirketlerden, girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX adıyla da bilinen Uzay Keşif Teknolojileri’nin 30 Nisan’da bir deneme uçuşu yapacağı bildirildi. NASA Uzay İstasyonu Program Direktörü Mike Suffredini ise düzenlediği basın toplantısında, ticari uzay uçuşlarının geleceğinin tek bir uçuşa bağlı olduğu yanılgısına düşülmemesi gerektiğini belirtti.

ASHTON KUTCHER DA GİDECEK

Özel uzay uçuşları hizmeti sunmaya hazırlanan birkaç şirketten biri, Sir Richard Branson’ın sahibi olduğu Virgin Galactic. Branson, bu hafta başında, ABD’li yıldız Ashton Kutcher’ın Virgin Galactic’e ait Space Ship Two uzay gemisiyle seyahat edecek 500’üncü kişi olduğunu açıkladı. Virgin Galactic şirketi, kişi başı 200 bin dolara mal olan bu uçuşlar için yaptırılan rezervasyonlardan bugüne kadar 60 milyon dolar kazandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder